top of page
Search

İnovasyon Nedir?

Updated: Oct 20, 2021

İnovasyon gerçekten de yeni bir şey yaratmak demek. "Tamam geeeeç bunu biliyoruz..."


"Yeni bir şey yaratmak" ifadesini biraz açalım.
İnovasyonu anlatmaya çalışırken bazen ne olduğu kadar ne olmadığını söylemekte de yarar görüyoruz. Mesela bu senaryoda inovasyon yeni bir şey icat etmek demek değildir. Aradaki fark şu; telefon 1876'da hiç yoktan ortaya çıktığı için bu bir icattır, ama siz bugün mevcut telefona ihtiyaç olan yeni birşey eklerseniz -mesela kablosuz şarj etmek gibi- varolan birşeye yeni bir fonksiyon eklemiş olursunuz ve o zaman bu inovasyon olur. İnovasyon beklentisinin bizi bazen strese soktuğu aşikar ama en azından Gutenberg gibi matbaanın icadına girişmek zorunda kalmayacağımız için biraz rahatlayabiliriz.


-İcat etmek değil, varolan birşeyi yeni bir fonksiyon ekleyerek iyileştirmek.


Şimdi bu terimi biraz daha formülize etmek istersek...

"İnovasyon insanların hayatlarını kolaylaştıracak fonksiyonel ve duygusal ihtiyaçları tespit ederek bu ihtiyaçlara çözüm bulacak yeni ve yaratıcı bir fikir bulmaktır."


"WT..*?!"


Söz veriyoruz açıklayacağız.


İNSAN ODAKLI YAKLAŞIM

İnovasyonun merkezinde insan olmalıdır. Gerçek insanların gerçek duyguları ve gerçek ihtiyaçları. Çok net. Aksi taktirde sizin fikrinizi kim kullanabilir ki? Yarattığınız şey insanlar tarafından satın alınmaya, kullanılmaya, beğenilmeye ya da takdir görmeye değer olmalıdır ki gerçekten fark yaratsın. Dikkat ederseniz de karşınıza çıkan her problemin ya da ihtiyacın kaynağında mutlaka bir insan vardır.


"Şirketin para kaybetmesini önlemek istiyoruz" Tamam bakalım:

  • Çalışan devir hızını düşürelim: çalışanları mutlu edelim ki bizimle daha uzun çalışsınlar.

  • Pazarlama yatırımımızı düşürelim: tüketiciler için daha etkili kampanyalar yaratalım daha az yatırımla daha çok ses getirelim.

  • Satış noktalarında ürünümüzü daha iyi tanıtalım: b2b müşterilerimizi teşvik edelim ki ürünümüzü daha iyi anlatsınlar.

İnsan, insan ve insan... Bu nedenle de inovasyonun temelinde güçlü empati yeteneği olmalıdır. Kendimizi ulaşmak istediğimiz nihai insanların yerine koyarak gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu düşünmeli ve derinden anlamalıyız.


İyi çözümler bulabilmek için doğru soruyu sorabilmemiz gerekir. Biz artık ihtiyacı ve arkasında yatan motivasyonları anladığımıza göre bu ihtiyaca "NASIL" çözüm bulabileceğimizi kendimize sormaya başlayabiliriz.


NASIL? sorusunun yanıtı bu noktada sahip olduğunuz kaynakların çeşitliliği, gücü ve yeterliliği ile ilgilidir.


Varsayalım ki annelerin AVM'lerdeki yemek katında bebeklerini gönül rahatlığıyla mama sandalyesine oturtarak keyifli bir akşam geçirmelerini sağlamak istiyorsunuz.

Bunu hijyenik yeni bir mama önlüğü üretip satmaya çalışarak da, kirlenmeyen mama sandalyesi tasarlayarak da, annelerin bebekleri sandalyeye oturtmasına gerek kalmayacak bir kemer geliştirerek ya da tamamen dijital bir kampanyayla yapacağınız duyuru ile de yapmayı tercih edebilirsiniz. Soru şu; kaynağınız ne ve bu kaynağın ne kadarını bu çözüm için kullanmak istiyorsunuz?


YENİ VE YARATICI FİKİRLER

İşte inovasyonun en keyifli kısmı. Hemen akla renkli post-itlerin geldiği ve mucizeler yaratabileceğiniz o kısım.

Fakat aldanmayalım, çok keyifli dedik fakat çok kolay da demiyoruz. Beyin fırtınasından çıkacak sonuçların kalitesi birçok dinamik ile değişkenlik göstermektedir;

  • İnovasyon ihtiyacının doğru belirlenmiş olması

  • Kolaylaştırıcı yeterliliği

  • Katılımcı profilleri

  • Lokasyon seçimi

  • Kullanılan akış teknikleri

  • Kullanılan çalışma malzemeleri

Daha detaylı açıklamara "Tasarım Odaklı Düşünme" bölümünden ulaşabilirsiniz. Özetle, inovasyon şirketin herhangi bir fonksiyonundan, personel görevinden, sektörden ya da bölgeden bağımsız olarak her alanda benzer yaklaşımlarla uygulanabilir.


Çünkü günün sonunda biz kendi müşterilerimizi bazen işletmeden işletmeye(B2B) ya da işletmeden tüketiciye (B2C) olarak ayırsak da ikisi de sabah uyanıyor çocuğunun saçını tarıyor ve işe gitmek için evden çıkıyor. Yani insani ihtiyaçlar pek de değişmiyor. Yani biz günün sonunda inovasyon yapmak istediğimizde kendimize şu temel soruyu sorarak düşünmeye başlayabiliriz:


-Ben kim için ve hangi soruna bir çözüm bulmayı amaçlıyorum?


İyi çalışmalar


Sormak istedikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


info@seedmc.org5 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page